Koło historyczne 2018/2019

Koło historyczne zorganizowało wycieczkę do Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce. Tym samym młodzież przyswoiła sobie wiadomości zdobyte wcześniej na zajęciach z edukacji dla bezpieczeństwa oraz historii. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat historii uzbrojenia i zwiedzili muzeum. Eksponaty zostały zgromadzone w specjalnie przygotowanych salach, gdzie znajdują się między innymi mundury, wyposażenie i uzbrojenie z czasów II wojny światowej oraz okresu powojennego.

Z okazji święta Konstytucji 3 Maja młodzież z koła historycznego oraz muzycznego przygotowała okolicznościowy apel. Wszystkie zdjęcia powstały dzięki uprzejmości Piotra Pasternackiego.

W dniach od 25 do 27 lutego 2019r odbył się I etap konkursu historycznego: „Piaśnica – Nie zapomnieć”. Jego celem było zachęcenie uczniów do poznania historii regionu oraz kształtowanie u młodzieży tożsamości narodowej i postawy patriotycznej.  Konkurs składał się z dwóch części: filmowej oraz testu wiedzy. Przystąpili do niego wszyscy uczniowie klas drugich.

1. Bartosz Szczodrowski (IIc) - 18 punktów.

2. Jacek Grabowski (IIc) - 17 punktów, Oktawia Siwko (IIe) - 17 punktów

3. Aleksandra Wróbel (IIa) -13 punktów, Klaudia Malinowska (IIa) - 13 punktów, Angelika Masacz (IIa) -13 punktów

27 marca odbył się drugi etap konkursu przygotowany wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku. Młodzież rywalizowała w grze miejskiej o Piaśnicy. Te nietypowe zawody przygotował Daniel Sieczkowski – pracownik IPN. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i rozpoczęli wyścigi. Musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością topografii Wejherowa i m.in. odkryć nazwiska wybitnych ludzi, którzy zasłużyli się dla naszego miasta. Aby wygrać - grupy musiały dokładnie czytać polecenia do zadań,  jak najszybciej poruszać się po mieście,  odszukać pamiątkowe tablice i pomniki oraz wykazać się wiedzą o tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy. Wygrał zespół w składzie: Bartosz Szczodrowski, Jacek Grabowski, Oktawia Siwko.

Wszyscy uczestnicy historycznych zawodów otrzymali nagrody przygotowane przez IPN oddział w Gdańsku - współorganizatora II etapu szkolnego konkursu historycznego.

Ostateczne wyniki konkursu historycznego „Piaśnica nie-zapomnieć” po II etapach:

1. miejsce – Bartosz Szczodrowski – 30 punktów

2. miejsce ex aequo – Oktawia Siwko oraz Jacek Grabowski – 29 punktów

Koło historyczne uczestniczyło w uroczystościach w Piaśnicy, które upamiętniały ofiary niemieckich mordów w czasie II wojny światowej.

Koło historyczne zorganizowało wycieczkę do Multikina na film "Kurier", który opowiada historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego w trakcie II wojny światowej. Film ukazał działania rządu polskiego na emigracji, postawę polskiego społeczeństwa wobec okupanta oraz początek Powstania Warszawskiego.